
Rozmowa rekrutacyjna jest zaplanowana w najbliższych dniach, a Ty się do niej nie przygotowujesz, myśląc, że jakoś to będzie? Niestety, musisz zweryfikować swoje działania. Dzięki starannemu przygotowaniu zwiększasz swoje szanse na zdobycie pracy.
Otrzymanie zaproszenia na rozmowę to już pierwszy krok do sukcesu – oznacza to, że Twoje doświadczenie, umiejętności i ścieżka kariery wzbudziły zainteresowanie przyszłego pracodawcy. To czy otrzymasz pracę w większości zależy od tego, jak zaprezentujesz się na spotkaniu i czy będziesz lepszy od innych kandydatów. Dobre rozeznanie i przygotowanie pozwoli Ci na zachowanie zimnej krwi i pokazanie się z jak najlepszej strony. W poniższych kilku punktach znajdziesz porady, co zrobić przed i w trakcie rozmowy o pracę.
1. Informacje o stanowisku i firmie
Zdobądź wszystkie możliwe informacje o firmie i stanowisku na które aplikujesz. Zapoznaj się ze stroną internetową przedsiębiorstwa oraz profilami w social mediach. Zainteresuj się profilem działalności firmy, sprawdź jej ofertę, czym wyróżnia się na rynku. Warto zapoznać się z kampaniami reklamowymi i informacyjnymi obecnie prowadzonymi w sieci. Przeanalizuj ofertę pracy na stanowisku na które aplikujesz – poznanie wymaganych umiejętności i doświadczenia, rodzaju umowy, zakresu obowiązków pomoże w odpowiadaniu na pytania zadawane przez rekrutera. Jeśli to możliwe znajdź informacje o osobie prowadzącej rozmowę – takie działanie może pomóc w przewidzeniu niektórych pytań
2. Przygotuj się na standardowe pytania rekrutera
Stwórz listę pytań, które według Ciebie mogą pojawić się na rozmowie. W większości przypadków rekruterzy nie mają czasu na przygotowywanie spersonalizowanych pytań dla każdego kandydata i w większości korzystają ze scenariuszy przygotowanych pod konkretne stanowisko. Pytania które mogą paść na rozmowie: Co wiesz o naszej firmie? Dlaczego chcesz zmienić pracę? Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić? Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie? Gdzie widzisz siebie za 5 lat? Jakie są Twoje silne strony?
3. Sprawdź swoje social media
Zadbaj o to, aby w Twoich social mediach nie było informacji, które mogą Cię dyskwalifikować w walce o wymarzoną pracę. Zwróć uwagę czy informacje o Tobie na portalach LinkedIn czy Goldenline są prawdziwe i aktualne, sprawdź czy na Twoim Facebooku i Instagramie nie ma zbyt „prywatnych” zdjęć czy wpisów – jeśli są to profile wyłącznie prywatne, warto zadbać o ustawienia prywatności tych profili.
4. Zastanów się ile chcesz zarabiać
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że usłyszysz to pytanie. Atmosfera w pracy, zgrany zespół, możliwość rozwoju są ważne, ale kwestia wynagrodzenia jest najważniejsza. W internecie znajdziesz porównywarki zarobków, które informują o „widełkach” płacowych. Zastanów się jakie zarobki Cię satysfakcjonują, czy jesteś skłonny do negocjacji i ustal najniższą kwotę, która Cię zadowala.
5. Przygotuj pytania do rekrutera
Warto przygotować sobie kilka pytań, które zadasz rekruterowi na koniec spotkania. Tym samym, dasz sygnał osobie prowadzącej rekrutację, że podchodzisz w profesjonalny sposób do zatrudnienia. Możesz zapytać o możliwości rozwoju i awansu w firmie, o kulturę organizacyjną, wdrożenie do pracy, o dalszy harmonogram rekrutacji czy o to czy możesz dostarczyć jeszcze jakieś informacje, które pozwolą podjąć decyzję o Twoim zatrudnieniu.
6. Zadbaj o odpowiedni strój
Nie ma uniwersalnego stroju na rozmowę kwalifikacyjną. Uzyskanie informacji o dress codzie w danej firmie będzie dużym atutem. Pamiętaj, że w instytucjach publicznych i bankach obowiązuje inny strój niż w agencji reklamowej. Warto kierować się umiarem, elegancją i starannie dobranymi dodatkami. Zadbaj o estetyczne uczesanie włosów i o zadbane dłonie.
7. Przemyśl swoje mocne i słabe strony
Odpowiedź na to pytanie pokazuje czy znasz swoją wartość, czy jesteś świadomy swoich atutów i czy potrafisz je efektywnie wykorzystać. Odpowiadając na pytania, pamiętaj, aby poprzeć je konkretnym argumentem lub przytoczyć konkretne zachowanie w określonej sytuacji. Swoich słabych stron nie traktuj jak wadę, lecz jak wyzwanie, które podejmujesz by stać się w czymś lepszym. Jeżeli masz problem ze znalezieniem własnych mocnych i słabych stron zawsze warto zapytać swoich najbliższych.
8. Pamiętaj czego nie robić i jak się zachowywać
Istnieją zachowania i czynności, które pomimo świetnego przygotowania do spotkania i zaprezentowania się na nim, przekreślą Twoje szanse na podjęcie pracy. Miej na uwadze, żeby nie używać smartfona, nie oczerniać poprzedniego pracodawcy i zbytnio się nie spoufalać z rekruterem. Możesz zażartować, ale musisz wyczuć czy jest to potrzebne – jeśli tak, miej w pamięci, że zbyt duża ilość humoru nie koniecznie korzystnie o Tobie świadczy. Nie bądź też zbyt pewna/pewny siebie, staraj się odpowiadać na pytania płynnie, ale koniecznie szczerze. Nie zapominaj o stosownym ubiorze, bądź punktualna/punktualny, odpowiadaj na pytania konkretnie, na początku przedstaw się i przywitaj, a na sam koniec podziękuj za spotkanie
9. Pamiętaj co chce wiedzieć pracodawca
Przygotowując się do spotkania wiedz w jakim celu zostałeś tam wezwany. Twój potencjalny przyszły pracodawca chce potwierdzić czy Twoje kwalifikacje i doświadczenie zawodowe jest prawdziwe i zgodne z CV, czy nadajesz się do tej pracy oraz jakie są Twoje umiejętności interpersonalne.
W większości przypadków, pierwsze 30 sekund, pierwszych 30 słów, pierwsze 30 gestów wpływa na Twoją ocenę. Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Tobie w przyszłym spotkaniu. Trzymamy kciuki!
Dziękujemy za zapoznanie się z naszym wpisem. Zapraszamy do obserwowania nas w social mediach – znajdą tam Państwo więcej wskazówek i ciekawostek związanych z Agencją Pracy.